Forumi, Shqiptar, download, vidjo, foto, video, muzik, alba, albanian, fjal te urta, poezi, lajme, musike, info

Reply

Fjale te urta popullore, Thenie dhe fjale te urta popullore

« Older   Newer »
view post Posted on 8/11/2007, 23:51 Quote
Avatar

Forumi shqipe

Group:
Shqipe Staff
Posts:
409

Status:
Offline


Trim i mire me shoku shume! (sidomos kur e ka gruan te bukur!!!!!!!)

Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi )

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.

Faji eshte jetim.

Mos shiko gunen po shiko punen...

hodha lumin te dh****a kalin

Punen e sotme mos e ler per neser...

Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.

Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.

Peshku ne dety digani ne zjarr.

Ka gjet tenxherja kapakun.

Ujku qimen e nderron por zakonin se harron.

Ai qė do tė zihet, zihet edhe me macen. DARDHĖ
Duro sa mund, gėzohu pa fund. VERI
Dhe durimi ka kufi. JUG
Dhisė kur i hanė brirėt, gjen shoqe ti pėrpjekė. DEVOLL
Edhe guri pėlcet kur nxehet. KRUJĖ
E mjel sa e mjel lopėn pastaj i bie me kėmbė dhe e derdh. KORĒĖ
Fjal e ėmbėl thyhen tė fortin. SHKODĖR
Fjala e mirė nė ditė tė keqe. KRUJĖ
Dhembi kafshon shpesh gjuhėn, megjithatė ata mbeten miq. JUG
Gurit tė rrokullisur dhe tė dehurit mos i del pėrpara. LUNXHĖRI
Hiq inatin gjej rehatin. KRUJĖ
I buti thyen tė fortin. SHKODĖR
Kur piqen dy vezė, njėra do thyhet. VLORĖ
Kush nuk e urdhėron dot vehten, pajtohet kollaj me tė keqen. VLORĖ
Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORĖ
Lumi i thellė, nuk rrėmben. JUG
Me gojė i afron, me gojė i largon shokėt. KOSOVĖ
Me njoftė veten asht urti, me qeverisė veten, ėshtė trimni. MILOT
Mėngjesi ėshtė mė i menēėm se nata. TIRANĖ
Mos i fryj zjarrit se tė djeg. JUG
Mos merr si pushka e jevgut. TIRANĖ
Mos nxirr vrerė prej goje tė hidhėrohesh, po nxirr sheqer tė ėmbėlsohesh. PĖRMET
Nga mėrzitja e minjve, i vuri zjarrė mullirit. JUG
Nuk thyen dhėmbė fjala e mbarė. JUG
Pėr inat tė sime vjerre, vete fle me mullixhinė. PĖRMET
Pėr pleshtin djeg jorganin. JUG
Rrugė e gjatė pret shkurtėr. MYZEQE
Sa ti trazosh urėt aq mė shumė ndizen. JUG
Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR
Shkallėt ngjiten shkallė-shkallė. JUG
Ti prite tė paktėn, prite dhe tė shumtėn. SKRAPAR
Trim i mirė quhet ai qė pėrcjell zemėrimin. KRUJĖ
Uthulla e fortė plas gurin. TIRANĖ
Hajde baba tė dėftej arrat e malit; Hajde gjyshe tė tė kallzoj ato tė gjyshit. ELBASAN
As topi i Ali Pashės s'e tund. ELBASAN
Atij qė nuk e do, i thuaji: "Tė hyftė vetja nė qejf". SHKODĖR
Avash Beg se ka hendek. BERAT
Ay qė ecėn me krye pėrpjetė, bie nė gropė. JUG
Baste e budalla, motėr e vėlla. JUG
Breshėri e rreh, e dhija bishtin pėrpjetė. GJIROKASTĖR
Daullja bie pėr ata qė kanė veshė. PĖRMET
Del ēiraku mė i mirė se ustai. JUG
Dy gjela nė njė vikt, s'kėndojnė. JUG
Dhi e krimbur, bishtin pėrpjetė. BERAT
Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVĖ
Ena bosh zhurmon mė tepėr. KRUJĖ
Ėshtė nga ai gur qė thyen ēekan. JUG
Fjala pa punė, si peshku pa lumė. GJIROKASTĖR
Fjalė pak e punė shumė. LIBRAZHD
Fol me ty, fol me murin. KAVAJĖ
Gjėmon voza qė nuk ka verė. JUG
Gjithkush leu, mentė e veta pėlqeu. ELBASAN
Hiqu det se do shkojė lumi. JUG
I gjen mushka drutė. JUG
I mbushet mendja, atij qė ka mend. SKRAPAR
Jashtė valles dinė tė gjithė tė kėrcejnė. SKRAPAR
Kalliri me bukė, s'e ngren kryet pėrpjetė. JUG
Kėlyshi sado tė lehė nuk tė kafshon. KORĒĖ
Kollaj tė thuash vreshtė, po duhet rrushi. DUKAT
Kur ngjite pėrpjetė, shiko dhe tatėpjetė. JUG
Kur u ba horri pashė, vrau t'anė. KAVAJĖ
Kush ka matur veten, ka matur gjithė botėn. JUG
Kush s'kupton, i japin tė kuptojė. JUG
Lumi i thellė, s'ka ushėtimė. JUG
Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin tė menēėm. SHKODĖR
Mendjemadhi niset me kalė, kthehet me kėmbė. KORĒĖ
Mė parė mėso veten, pastaj tė tjerėt. JUG
Mos i zbulo petėt byrekut, se i dalin lakrat. BERAT
Mos mėso ustanė, po merri zananė. PĖRMET
Mos u kapardis si gjeli nė plehra. SHIJAK
Mos u mat me hijen e me njerėzit. JUG
Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORĖ
Nė portėn e tė shurdhit mos trokit. KORĒĖ
Nga ferra e vogėl del lepuri i madh. JUG
Nuk mėsohet plaku si do krehur mjekra. JUG
Njeriu sido qė tė bėjė, nuk e kapėrcen dot hijen e tij. KORĒĖ
Pas lufte tė gjithė bėhen trima. TIRANĖ
Pula bėn venė e kakaris sa zgjuan mėhallė, pela bėn mushkėn dhe nuk ndihet fare. VLORĖ
Pyetėn mushkėn, cilin ka baba; "kam dajo kalėn" - tha. JUG
S'e lenė hunda me pa larg. KRUJĖ
S'ka lezet nė kokėn e zgjebur, shamia e mėndafshtė. KORĒĖ
S'ka tė shurdhėt, mė tė shurdhėt nga njeriu qė s'don dije. JUG
Sorra e mbante veten pėr pallua, po kur pa kėmbėt e saj qau. VLORĖ
S'tunden malet me pėrralla. JUG
Teneqe e prishur, ka zė tė gėrvishur. VLORĖ
Ti mbaje veten ulėt, pa tė ngrenė tė tjerėt. LABĖRI
Ti qesh me tė tjera, po bota qesh me ty. ****ELESH
Trimėrinė pas luftės e urtėsinė pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR
Trimi qė lėvdohet, nuk tė vret. KOSOVĖ
U bė dhija me tremb ujkun. VLORĖ
U bo veja me mėsue pulėn. KAVAJĖ
U hap dheu, doli njė plesht. JUG
U mbars mali, polli njė mi. JUG
Unė vij nga mė rrahėn, ti mė tregon shkopinjtė. VLORĖ
U rrit kungulli dhe mori dhenė. SKRAPAR
Zuri qeni njė lepur, nuk quhet zagar. JUG
Ai qė e ka provue din edhe me tė mėsue. KOSOVĖ
Bėne vath e ve nė vesh. SHKODĖR
Bėj si tė thotė mė i madhi. JUG
Bleta din si bėhet mjaltėt. JUG
S'di gomari tė haj tagji. PĖRMET
Dami tė bėhet mėsim. DIBĖR
Kush s'pyet mbetet budalla. JUG
Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG
Njeriu pa shkollė, asht si pemė e egėr. VERI

i si bėj unė. KORĒĖ
Bie molla qė ka krimbin. JUG
Buēja po nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentė prapa. ELBASAN
Ēika pa nder, si lulja pa erė. KOSOVĖ
E drejta pa forcė, s'tė pi ujė. JUG
E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG
Fajat janė qė pjellin ligjin. JUG
Faji ėshtė jetim, s'i ka dalė zot njeri. ELBASAN
Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG
Fjala e drejtė ėshtė e shkurtėr, fjala e shtrembėr ėshtė e gjatė. TETOVĖ
Gabimi falet njėherė, e jo pėrherė. KOSOVĖ
Gjithkush ka dy kandarė, njė pėr vete, njė pėr tė tjerėt. JUG
Hatėri tė lė pa brekė. BERAT
Hesapi i qėruar, tė nxjerr tė nderuar. JUG
Ka tė menēur pėr tė marrė. MALLAKASTĖR
Koka e falur s'pritet. JUG
Kur falet e liga, dėnohet e mira. JUG
Kur ke tė drejtė, lėviz dhe malet. JUG
Kur qeth, bėn qime, kur ha, bėn thėrrime. DEVOLL
Kur tė gjen njė vdekje, tė ngushėllojnė; po kur tė gjen turpi, ē'tė thonė? KORĒĖ
Kusari para se tė vjedh, bėn hazėr vendin. ****ELESH
Kush ha bukė, bėn thėrrime. JUG
Kush ka ngrėnė mjaltin, ka mizėn pas veshit. ELBASAN
Kyēi vihet pėr tė ndershmin, pa rezili shpon murin. JUG
Malin lėvroje pėr lisin, fushėn pėr misrin. GJIROKASTĖR
Mė parė vra ujkonjėn: pastaj mbyt kėlyshėt. JUG
Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti. JUG
Nderi vjen e ikėn, por turpi vjen e nuk ikėn. VLORĖ
Nė tė humbi unaza, gishti ta ka fajin. KORĒĖ
Ngarkoje tjetrin aq sa mban. GRAMSH
Nuk ėshtė e drejtė me u ba dikujt nanė e dikujt njerkė. TETOVĖ
S'hahet nė vend tė djathit. KORĒĖ
S'hahen bashkė turp e bukė. JUG
Zoti vonon, po nuk harron. PĖRMET
Vritet faji e jo njeriu. VLORĖ
Ariu s'i arrinte dot goricat e thoshte: "Qenkan tė pa pjekura". BERAT
Atij i thonė: "Ja ujku", ay thotė: "Ku ėshtė gjurma". JUG
Ay qė tė do, tė qorton, ay qė nuk tė do, tė lėvdon. BERAT
Ē'bluan mendja, zbulon pija. BERAT
Ē'ka barku, nxjerr bardhaku. JUG
Difton fėmija, ē'ka shtėpia. VERI
Dinaku hyn nė pus e del pa lagur. TIRANĖ
Dinaku tė ēon nė dyzet ēezma e s'tė jep ujė. PĖRMET

Ari nė zjarr provohet, miku nė rrezik kuptohet. VLORĖ
Armiku s'pritet me fjalė, por me plumb. KRUJĖ
Armiku mė i rrezikshėm ėshtė, ai qė harrohet. JUG
As buka nuk haet vetėm. JUG
Atje ku luftojnė dy, fiton i treti. KORĒĖ
Kur merr dėrrasa tė plasur, ēahet e tėra. SKRAPAR
Kur je veti i dytė, tė ngoh dhe fryma e shokut. BERAT
Lulja e kėputur nuk lėshon mė. MYZEQE
Me mikun ha e pi, tė dhėnė e tė marrė mos ki. JUG
Mendja me mendjen, pjellin mėndje. JUG
Me njė ka nuk bėhen pendė. JUG
Me nji tra nuk mban shtėpia. JUG
Mėson nga armiku mė shumė se nga miku. JUG
Miku i mirė tė nderon shtėpinė, miku i vjetėr nuk hidhet poshtė. JUG
Miku ėshtė mik deri sa nuk pėrzihet nė hallet e shtėpisė. VERI
Miku harrohet po tė largohet. PĖRMET
Miku i mirė vjen nga porta. BERAT
Nuk bėhet stani me dhi tė egra. VLORĖ
Njeriu ka nevojė mė tepėr pėr dashuri, se pėr lavdi. JUG
Njeriu pa shokė, si muri pa tokė. JUG
Miku i mikut tim, ėshtė edhe miku im. VLORĖ
Njė krah s'mban kala. GJIROKASTĖR
Njė zog qė ndahet nga klloēka, e ha shqipja. SKRAPAR
Pa djalė e pa gocė rrova, pa shok nuk rrova. KRUJĖ
Pėr njė shamatė, lypen dy veta. SARANDĖ
Punėn nuk e bėn njė gisht, po e bėn grushti. TROPOJĖ
Qentė le tė lehin, karvanet tė shkojnė pėrpara. JUG
Ruajmė nga miku, se nga armiku ruhem vetė. VLORĖ
S'bėhet lėmi me njė kalli. JUG
S'bėhet stani me lepura. MYZEQE
S'mblidhen lepujt nė vath. JUG
S'mbushet thesi me njė kokėrr. LUKOVĖ
Syri ėshtė mė i mprehtė se kordha. JUG
Shejtani kur nuk ka punė rreh tė birin. JUG
Shokė bashkė, e bukė veē. JUG
Trimi i mirė me shokė shumė. JUG
Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVĖ
Shtėpinė e mbajnė tė gjitha shtyllat. BERAT
Tek nusja hanė e pinė, te dhėndrri gja nuk dinė. VERI
Tė mė mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetė. LIBRAZHD
Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD
Ankohet kalorėsi se po i varen kėmbėt. VERI
As nuk kam, as mė mbarohen. KAVAJĖ
Bjer, o zot, mikun; tė haj dhe i zoti i shtėpisė. LABĖRI
Bota tė jep aq sa t'i kesh dhėnė asaj. JUG
Bukė e kripė e zemėr. KAVAJĖ
Ēilet dera, rritet ndera. VERI
Dora lanė dorėn, tė dyja lajnė faqet. ELBASAN
Edhe pula jote nė kopshtin e botės tė duket e majmė. KOLONJĖ
Fshati digjet, ****a krihet. JUG
Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI
I mirė pėr shokė, e i lig pėr vete. JUG
Bukėn tėnde ha, hall tė botės qa. LUNXHĖRI
Ēezma i lan tė gjithė, veten nuk e lan. DELVINĖ
I fundit ja do qaj, ja do qeshė. LABĖRI
I qan hallin kalorėsit. DURRĖS
I zoti i shtėpisė, rri nė fund tė urave tė zjarrit. POGRADEC
Jo gjithmonė "mirė se tė gjeta" po edhe "mirė se erdhe". ELBASAN
Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen. JUG
Nga fryn era kthen gėzofin. DIBĖR
Kam qeshur tė tjerė, mė mbiu nė derė. KORĒĖ
Keq mė vjen, po dėm s'mė bėhet. SKRAPAR
Ku s'tė thėrresin, mos shko; ku s'tė pyesin, mos kuvendo. ELBASAN
Kėpucari i ka kėpucėt e grisura. JUG
Kėrkon tė zėrė gjarpėrin me dorė tė botės. JUG
Kopraci s'tė jep tė zezėn e ullirit. JUG
Ku bien daullet tė ēojnė kėmbėt vetė. SKRAPAR
Ku rėnēa mos u vrafsha. VLORĖ
Kur tė kem me thasė, tė tė jap njė trastė. SHIJAK
Kur tė vjen nevojtari nė derė, po s'pate gjė, jep njė gotė ujė. SKRAPAR
Kush ha vetėm, vdes dhe vetėm. JUG
Kush shkon pa thirrė, kthen pa u pėrcjellė. SHKODĖR
Kush vete i paftuar, e gjen sofrėn pa shtruar. ARBĖRESHĖT
Kush vjen rrallė, ha bakllavanė, kush vjen shpesh ha pėrsheshė. KRUJĖ
Le gomari qė na ngordhi, po s'na lėnė as mizat rehat. KORĒĖ
Lype se s'ta jep, merre se nuk thotė gjė. KAVAJĖ
Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG
Me ēfarė syri do mė shofėsh, me atė do tė shof. ELBASAN
Merr belanė e botės e vė nė krye tė votrės. ELBASAN
Miku i afėrt nuk ka nder, se vjen pėrherė. MYZEQE
Miku i thirrur, duhet pėrcjellun. MIRDITĖ
Miku nuk vjen pėr thelė e lėng, po pėr fjalė e pėr kuvėnd. KRUJĖ
Mikut i lėshohet vendi dhe i dėgjohet kuvendi. KRUJĖ
Mirmėngjes, me interes. FIER
Mos qesh nė shok, se e gjen nė kokė. KOSTUR
Mos e lėndo ku i dhemb. JUG
Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė. JUG
Nė shtėpinė e tė varurit, nuk zihet litari me gojė. DELVINĖ
Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJĖ
O bark, o qerrata, kėtu gjete, kėtu ha. BERAT
Pa para njeriu ha dhe njė thes me kripė. VLORĖ
Peshku nė det, kripa nė tokė, po bashkohen nė tigan. KORĒĖ
Prifti mė pėrpara bekon mjekrėn e tij. KOLONJĖ
Pula bėri venė, gjelit i dhemb barku. KUĒ
Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janė gjithmonė plot. SHKODĖR
Qenit hidhi njė kockė, tė pushojė. SKRAPAR
Rrugėn pėr te miku, mos e lėr tė zėrė bar. FIER
Sevapi as shitet, as blihet. JUG
Sqepari bishtin e shokut e gdhend, tė tijin jo. PĖRMET
Ta shef bojėn, sa ta ka nevojėn. SKRAPAR
Trimi nderon trimin, i menēmi tė menēmin, i ligu tė ligun. TROPOJĖ
Unė ha kumbulla, ty tė mpihen dhėmbėt. JUG
Ustaj nuk ka shtėpi. MYZEQE

As copėn e madhe mos e ha pa u menduar. KRUJĖ
Ē'del nga goja, hyn nė vesh e del pėr hunde. JUG
Dardha dhe sėpata e kanė bishtin mbrapa. SARANDĖ
Dasma nuk shihet nė fillim, por nė fund. JUG
Dijet e mėdha janė nė fjalė tė shkurtra. SHKODĖR
Dy kunguj nėn njė sqetull s'mbahen. PĖRMET
Dy vesh dhe njė gjuhė, fol pak e dėgjo shumė. JUG
Dhjetė herė mat, njė herė pre. KOSOVĖ
Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen mė. GUCI
Gazi i madh, kthehet nė helm. KORĒĖ
Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet. KOSOVĖ
Gjella me kripė e kripa me karar. PĖRMET
Gjuha eshtra s'ka, eshtra thyen. ****ELESH
Gjuha tė lidh, gjuha tė zgjidh. VLORĖ
Ha tė rrosh, jo rro tė hash. JUG
Janė tė urtė tė marrėt sa pa thėnė fjalėt. JUG
Kashata e madhe tė ngec nė fyt. JUG
Kėmba e madhe tė shqyen kėpucėn. BERAT
Kur tė hedhėsh gurin, mate gjer ku arrin. JUG
Kur flet shkopi tė vret. VLORĖ
Kur han bukė misri, kujto bukė thekri. JUG
Kur s'di not mos u fut nė ujė. KORĒĖ
Kush ha shumė i del pėr hunde. PĖRMET
Kush shef ma sėpari barkun, asht i mangėt nga trutė. KAVAJĖ
Lakmia, lakfyt. PUKĖ
Lisi nuk pritet me nji tė rame. FERIZAJ
Lulja e kėputun nuk mbin ma. KRUJĖ
Mė mirė njė pulė nesėr, se nji vezė sot. DIBĖR
Mos dalė goja para mendjes. BERAT
Mos i bjer tė mirės me shkelm. DIBĖR
Mos i hyr valles, kur nuk di ta hedhėsh. MYZEQE
Mos kėrko vezė tė pjekura nė hell. SKRAPAR
Ngopet deti me lumenj? DEVOLL
Nuk mba ujė orizi. JUG
Njė fjalė qė e dinė dy veta, e dinė gjithė bota. ELBASAN
Pi rakinė e jo mendjen. JUG
Po fole shumė, sikur xhevahire tė thuash, kakėrdhi bėhen. KORĒĖ
Po t'i marrėsh lopės tėrė qumėshtin, ngordh viēi. JUG
Qefi prish qefin. JUG
Tamahu tė shpie nė gjynah. JUG
Tė falurit e shumtė i vjen rėndė dhe perėndisė. KORĒĖ
Ujėt e turbullt mbysin burrin, fjalėt e shumta pėrziejnė katundin. JUG
Ujku kur ndien erėn e dhenėve, harron qė ata kanė barinė prapa. JUG
U mbush kupa do tė derdhet. KRUJĖ
Unė i ha kumbullat, atij i mpihen dhėmbėt. VLORĖ
Unė baj barrėn, ti djersin. VERI
Vera sa ma e ėmbėl tė jetė, ma fort tė zenė. SHKODĖR
Vreshtė shumė mos ven, shpi shumė mos ban, miq shumė mios xen. SHKODĖR
Nata s'ka shahit. SHKODĖR
As para pushkės, as prapa mushkės. JUG
Atje ku fle ujėt, atje ėshtė mė thellė. KORĒĖ
Barka mbytet edhe pėr njė lėkurė lepuri. SHKODĖR
Bisha tėrbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi. JUG
Bie njė gurė e shkoqet njė mur. VLORĖ
Buka qė thyet s'ngjitet mė. JUG
Ēdo gjė forcohet, nė themel. BERAT
Ē'ka humbe mos e kėrko, ē'ke nė dorė mos e lėsho. KRUJĖ
Ēohet njė i marrė e qet njė gur nė ujė, ēohen njėzet tė urtė e s'mund ta nxjerrin. SHKODĖR
Dimrit iu bėj hazėr qė nė behar, e beharit qė nė dimėr. JUG
Dita ka sy, nata ka veshė. JUG
Duhet me i fry lugės para se me tė djeg. KRUJĖ
Dha pesė e hyri nė valle, jep dhjetė e s'del dot. BERAT
E dardhė ėshtė dhe bora, po tė thanė duart. JUG
Edhe pas luftės armėt duhet me i mbajtė. KOSOVĖ
E ke zogun nė dorė, mbaje. KORĒĖ
Fusha ka sy, mali ka veshė. KRUJĖ
Gishtėrinjtė i fut nė mjaltė e i lėpin, po nuk i kafshon dot se tė dhembin. DARDHĖ
I marri ē'flet nuk din, i urti ē'din nuk flet. VERI
I zoti duhet tė ruajė arėn e vet. ELBASAN
Jo si cjapi te kasapi. KORĒĖ
Kali nuk mbahet pėr bishti, po prej freri. TROPOJĖ
Ka thėnė Nastradini, edhe nė diell merr ombrellė. SHKODĖR
Kur s'ke mace, bėjnė minjtė dasėm. ELBASAN
Kij frikė nga njė njeri qė frikėn ta ka. KRUJĖ
Kujto qenė e bėj gati shkopin. KORĒĖ
Kur shkon pėr udhė merr shkop dhe gurė. PĖRMET
Kur t'i hypėsh kalit, shifi patkonjtė. ELBASAN
Kush vret nuk flet. SKRAPAR
Me zjarrin dhe ujin nuk bėhet shaka. VLORĖ
Mos luaj me gurė po e pate shtėpinė me xhama. SULOVĖ
Mos shkel nė dėrrasė tė kalbur. KAVAJĖ
Mos shko si breshka te nallbani. KORĒĖ
Mos shko si cjapi te kasapi. SHQIPĖRI E MESME
Mos u zėr pėr degėsh, po pėr rrėnjėsh. JUG
Nata ėshtė me barrė, s'dihet ē'pjell. KORĒĖ
Nga njė vėrė e vogėl, rrjedh e gjithė fuēia. LABĖRI
Nji shkėndi ndez nji mal. KORĒĖ
Pėr njė dorė kashtė e vret samari mushkėn. JUG
Pėr njė pe, pėr njė gjilpėrė, vate dėm njė punė e tėrė. JUG
Ruaju tė tė ruajė perėndia. JUG
Ruhu nga thėngjilli i mbuluar. JUG
Sė ligės ruaju, e mira tė ndjek vetė nga pas. SKRAPAR
S'lidhet kali me pč. LUKOVĖ
Shkon njė herė, bėhen gjurma; dy tri herė bėhet udhė. KORĒĖ
Ujku mjergull kėrkon. JUG
Zė goje qenin, bėj hazėr shkopin. GJIROKASTĖR
Shtėpija pa fėmijė, si nata pa yje. SARANDĖ
Ma i keqi vėlla tė merr hakėn. KOSOVĖ
Motra jemi, shoqe s'jemi. JUG
Ndarja ėshtė mė e mira e tė ligave. SKRAPAR
Krushka pėr dhėndrin gjen peshk majė malit. SHKODĖR
Gjumi natės i randė i bėn keq ditės. SHKODĖR
Gjumi nė dėborė ėshtė shkesi i vdekjes. JUG
Mos pyet sa vjeē je, po ē'shėndet ke. TIRANĖ
Nuk mbushet pusi me pėshtyma. GRAMSH
As kėmishės sė shtatit s'ėshtė pėr t'i besu. KAVAJĖ
Besove, bėre mirė, s'besove, ca mė mirė. JUG
Ē'ka shtėpia tė mos marrė vesh fqinjėria. SKRAPAR
Do tė ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut. BERAT
Esapi i shtėpisė nuk del nė pazar. KORĒĖ
E thėna dhe e bėra janė larg. DIBĖR
I marri premton dhe budallai shpreson. JUG
Kur qesh djalli e ka punėn keq. VLORĖ
Mba murin mos bie. SHQIPĖRI E MESME
Me thėnė e me tė bėrė shkon nė mes njė lum i tėrė. JUG
Mė gėnjeve njė herė, harram e paē, mė gėnjeve tė dytėn hallall. JUG
Mos u bėj thes i ēpuar. SKRAPAR
Mos dėgjo ē'thotė ai pėr vete, por dėgjo ē'thonė bota pėr tė. SKRAPAR
Ma kanė sharė pelėn se kanė sy ta blenė. JUG
Nė mė rrefsh sė pari tė vraftė Zoti, nė mė rrefsh sė dyti, tė ndihmoftė Zoti. JUG
Kur tė thonė ngordhi ujku, atėherė ruaj gomarė. JUG
Mos i jep shkopin harbutit, se tė vret me shkopin tėnd. MYZEQE
Nuk ėshtė ar gjithė qė ndrit. VERI
Nuk i varen ujkut mėlēitė nė qafė. KORĒĖ

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:27

Duket e thjesht por nuk eshte e veshtire.
 
Msg Email Website  Top
pi_raki_bej_femi
view post Posted on 10/6/2008, 16:49 Quote
Trim i mire me shoku shume! (sidomos kur e ka gruan te bukur!!!!!!!)kjo eshte fjala me e vertet ne bot!!!!!!!!!!!

Ajo qė ke frikė tė gjen. ELBASAN
Ai qė s'ka gojė, vdes pa ardh dita. ELBASAN
Ai qė s'tutet me fjalė, s'tutet as me pushkė. KOSOVĖ
Atė qė pėshtyn, mos e lėpij. GJIROKASTĖR
Atė qė tė qėllon me gur, mos e qėllo me bukė. VLORĖ
Ay qė hyn nė lumė edhe do laget. KORĒĖ
Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine. ELBASAN
Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė. ****ELESH
Burri o tė fal, o tė var. GJIROKASTĖR
Burri s'matet me pėllėmbė po me zemėr. SKRAPAR
Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal. SHKODĖR
Ēakallit lėshoi ujkun. ELBASAN
Ēkul dhėmbin, tė tė shėndoshen kryet. JUG
Ē'pret nga ai qė trembet ngas hija e tij. ****ELESH
Dajaku ka dalė nga xheneti. KAVAJĖ
Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra. DEVOLL
Derri do plumbin, nuk zihet me duar. LUSHNJĖ
Ditėgjati s'bėhet ditėshkurtėr me nėmė. LUNXHĖRI-GJIROKASTĖR
Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri. SHIPĖRI E MESME
Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė. ELBASAN
Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri. JUG
E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė, helmi me helm. PĖRMET
Frika nuk e len lepurin me u majtė. SHKODĖR
Frika ruan vreshtin, bekēiu nuk ėshtė gjithnjė. VLORĖ
Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė. KOLONJĖ
Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė. MYZEQE
Gozhda nxjerr goxhdėn. VLORĖ
Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin. SHKODĖR
Guri i rrumbullkėt nuk zė vend. JUG
Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTĖR
Gjersa tė mejtonet i mėnēuri, i marri mbaroi punėn. KORĒĖ
I madh ėshtė edhe plepi, por e fėlliqin sorrat. TIRANĖ
Ku do tė dijė hėna se lehin qentė. VLORĖ
Ku ngul hunė var hejbet. JUG
Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
Kur i morėn armėt Lekė Dukagjinit, tha: "Ma mirė me thon qe Leka, se qe vorri i Lekės". KOSOVĖ
Kur ke zemėr ke edhe krahė. KRUJĖ
Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG
Kush kėrkon gjen. PĖRMET
Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash. JUG
Kush ka dhėmbė tė fortė, breh dhe kockėn. DEVOLL
Kush ka frikė nga hija e tij, le tė mos tundet nga vendi. JUG
Pushka don pushkėn. TROPOJĖ
Pyet detin sa lumenj derdhen nė tė. KOLONJĖ
Qeni i pangopur tė ha. SKRAPAR
Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė. ELBASAN
Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq. JUG
Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi. JUG
S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT
Shqerra qė s'thėrret mėmėn humbet. JUG
Trimėria e kthen plumbin mbrapsht. JUG
Trimi e ka me vete fatin. VLORĖ
Trimin vraje, po mos e shaj. KOLONJĖ
Uji rrjedh pikė-pikė e ha gurin. JUG
Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN
Amanetin e mban toka. SHKODĖR
Amanetin as deti nuk e mban, e qet nė lėndinė. DUKAGJIN
Besa asht ma e fortė se vdekja. KRUJĖ
Besa e burrit, pesha e gurit. VERI
Burri i mirė flet njė herė. KRUJĖ
Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre. ELBASAN
Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORĖ
Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė. SARANDĖ
Ku ėshtė besa aty ėshtė dhe shpresa. KORĒĖ
Mos ki frikė nga hasmi, po nga miku i rremė. SARANDĖ
Nga del fjala del dhe shpirti. JUG
Po nuk e pate tė ligun brenda, nuk tė vjen nga jashtė. VLORĖ

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:23
 
Top
view post Posted on 22/6/2008, 20:57 Quote
Avatar

Forumi shqipe

Group:
Shqipe Staff
Posts:
409

Status:
Offline


faj eshte jetim...........................................


A don, e s'din, a din e s'don. DIBĖR
Ai qė tė kallzon, tė bėn nder, ai qė tė pyet tė qet nė hall. TROPOJĖ
Arin ku e njohin, atje e ēmojnė. KORĒĖ
Ay qė s'njef lekun, mos i ler lekė nėpėr duer. TROPOJĖ
Ēdo mėsim e ke fitim, ēdo pėsim ėshtė mėsim. VERI
Ē'i do qeni opingat. ELBASAN
Ē'ke nė xhep tė marin hop, ē'ke nė tru s'ta marrin dot. LUNXHĖRI
Din mė shumė i vuari, sesa i mėsuari. JUG
Dhelpra plakė i di shtigjet. GJIROKASTĖR
E di qeni ku fle lepuri. ARBĖRESHĖT
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr. BERAT
Guri i gdhendur hyn kudo. JUG
Harabeli plak nuk rrehet me bukė. KRUJĖ
Hoqėm dhe vuam, po diēka mėsuam. JUG
I dogj plakės qumėshti, ta' po i frynė kosit. KOSOVĖ
I pėsuari, i mėsuari. SHKODĖR
Kėnga dhe pėrralla s'kanė zot. DARDHĖ- KORĒĖ
Kur s'di me ligjėru, ke dy vesh me dėgju. ELBASAN
Kush mė shumė di, mė shumė do tė dijė. ARBĖRESHĖT
Kush nuk ka shijuar tė hidhurėn, nuk di ē'ashtė sheqeri. JUG
Libri ashtė arma e tė menēurit. JUG
Mėso sa je i ri, se kur plakesh s'ke dobi. FERIZAJ
Nė u bėfsha pėrsėri nuse, di unė si do tė nusėroj. JUG
Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend. SHKODĖR
Noti mėsohet nė det, jo nė stere. KORĒĖ
Nuk dinte dhe lopa, ē'ishte bishti, po mėsoi kur ia prenė. VLORĖ
Prindi tė rrit, shkolla tė ndrit. VLORĖ
Pyet njėqind vetė, se kurrė nuk humbet. JUG
Sa do tė rrojmė do tė dėgjojmė. SKRAPAR
S'ka skaje dituria e urtia e njeriut. TIRANĖ
Shit kalin e mėso djalin. KOLONJĖ
Breshka ferrėn do. JUG
Burrin e prishin huqet. KAVAJĖ
Druri i thatė nuk drejtohet. KOSOVE
Druri ndreqet mbė tė njomė. JUG
Edhe plaku kur pi verė, kėrcen pup si djalė me erė. LUKOVĖ
Edhe shakaja ka kohėn dhe vendin e vet. SKRAPAR
E kam djalin me njė dorė, - Po pse? , - sepse pin duhan. KRUJĖ
E para - bar, e dyta qejf, e treta helm. SHKODĖR
E para gotė ėshtė bar, e dyta ar, e treta sermē, e katėrta helm. VERI
Fshat e zanat, derė e tabiat. KAVAJĖ
Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė. SKRAPAR
Huqi vdes shtatė ditė pas shpirtit. SKRAPAR
Kali plak nuk mėson revan tė ri. KORCĖ
Katundi digjet, zakoni s`prishet. SHKODĖR
Ku janė dy vetė, mos i ban i tretė. ELBASAN
Ku di derri, ē`ėshtė nderi. SARANDĖ
Ku janė dy i treti ėshtė i tepėrt. TIRANĖ
Kush i vogėl e i qėrtuar, i madh e i lavdėruar. ARBĖRESHĖT
Lumi shtratin e ndėron, po burrimin s`e ndalon. VLORĖ
Ndryshku vjetėr dhe zakoni i vjetėr, nuk hiqen kollaj. JUG
Njerėzit e njė barku i bashkon gjaku, pijanecėt bardhaku. TROPOJĖ
Rakia marton edhe dhespotin. DEVOLL
Rakia ėshtė mė e mirė se allahu, se rakia merr mendjen e ta kthen prapė, kurse allahu , ta merr e s`ta jep mė. SKRAPAR
Rakia s`din ē`ka ėshtė kadia. TRIJISHT
Rakia nuk zihet mik kurrė, tė tradhėton ku s`ta pret mendja. TIRANĖ
Rakia thotė "Tė parėn hidhe ti, tė tjerat i hedh vetė". VLORĖ
Ruaje fjalėn kur t'i vijė radha. SARANDĖ
Rrahe sa tė jetė kėlysh, se kur tė bėhet qen ai tė ha. LUMĖ
Sa tė presin, mė mirė priti. JUG
Shtėpia me dy tė kėqija, duhani dhe rakia. PRIZREN
Trim i rakisė ashtė ai qė s'e pi. ELBASAN
Zakoni i ka rrėnjėt e thella. JUG
Vajza ashtė gardh i shkulė. KRUJĖ
Vajza e kthyer si qerrja e thyer. PĖRMET
Vajza pėr botė, e djali pėr shtėpi. VLORĖ
Xheneti i gruas ėshtė nėn kėmbė tė burrit. LABĖRI
Kunata, si nata, kunetėrit si lugetėrit. JUG
Kur bėhet gruaja e menēme, plaket burri. GUCI
Kur fjalosen dy gra, shajnė shoqen e tyre. VLORĖ
Kur plaket, s'i duhet as vedit, as tė tjerėve. TIRANĖ
Kur rriten fėmija, prishet shtėpija. JUG
Kur tė vjen pleqėria, nuk tė do as bir, as bija; edhe qeni kur tė sheh, ulet nė bisht e tė leh. SKRAPAR
Kush ka burrė punėtuar, mban stolira tė paēmuar. JUG
Kush ta ka nxjerrė synė? - Imi, - prandaj ta ka nxjerrė kaq thellė. SKRAPAR
Kalit qė djerset, e gruas qė kjan, mos i xen besė. SHKODĖR
Kur s'punon fati, kot pėrpiqet drapni. KRUJĖ
Ajo qė s'arrihet, duket ma e ambėl. KOSOVĖ
Bukuria asht si lulja, nė tė ri lulėzon e nė pleqėri tė dėshpėron. KOSOVĖ
Bukuria e njeriut ėshtė sjellja nė shoqėri. VLORĖ
Bukuria tė habit, bukuria tė korit. VERI
Bukuria e gruas duket nė mėngjes. VLORĖ
Bukuria pa dituri, dru e thatė pa stoli. SARANDĖ
Duaje bukurinė, po mos e zbukuro kot. VLORĖ
Dheu i zi bėn bukėn e bardhė. PĖRMET
Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr. JUG
Gjanė e mirė e duan gjithkush. KAVAJĖ
Ku din qeni t'u marrė erė luleve. JUG
Syri zgjedh tė bukurėn, goja tė ėmbėlėn, mendja tė mirėn. KORĒĖ
Ē'ja ban botės, ia ban kokės. ELBASAN
Ēfarė mbillet, korret. VERI
Ēfarė ti bėsh nėnės, ta bėn djali. KRUJĖ
Gjellėn si do ta gatuash, ashtu do ta hash. DARDHĖ
Kush mbjell erė, korr stuhi. VERI
Kush pėrtyp piper, nuk pėshtyn sheqer. VLORĖ
Njė farė qė mbillet, do tė mbijė. DEVOLL
Pushka e ēon gjakun te shpia. VERI
I ngopuri nuk beson tė urtin. PĖRMET
I varfėri di shumė, po nuk e pyet njeri. VLORĖ
I varfėri vjel rrushin, i pasuri e ha. JUG
I varfėri heq sikur ka zėnė perėndinė me gurė. KORĒĖ
I vogli shėrbėtor i tė madhit. LABĖRI
Jetė - kuletė, fukarallėk - maskarallėk. ĒAMĖRI
Ka ashtė fuqia, andej asht dhe drejtėsia. KOSOVĖ

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:20

Duket e thjesht por nuk eshte e veshtire.
 
Msg Email Website  Top
pi_raki_bej_femi
view post Posted on 9/7/2008, 13:49 Quote
degjo dhjet e bej si di vet.

Ara ime varri im LABERI
Ardhin galat dhe prishėn folenė e bilbilit KORCE
Atdheu e nana nuk harrohen TROPOJE
Atdheu mbi tė gjitha VLORE
Ay qė lė arėn e vet, nget arėn e huaj KORCE
Balta mė e ėmbėl se mjalta GJIR
Bijė vendi pikė argjendi BERAT
Bukė e hi nė shtėpi PERMET
Ēdo hi nė vatrėn e tij JUG
Ēdo vlerė t'i vėrė vetes njė komb, atė i venė dhe tė huajt JUG
Ēdo zog kėrkon folenė e tij JUG
Dardha bie nėn dardhė VLORĖ
Derė e botės s'ėshtė strehė e kokės JUG
Duaje atdhenė si shqipja folenė JUG
Duaj at e duaj nėnė, por mė shumė duaj atdhenė KOR
Dy duar pėr njė kokė, koka pėr atdhenė KOR
Dheu zhuritet por bari mbin pėrsėri JUG
Qeni leh tek stani i tij GJIR
Fjala nė vend tė huej, bahet gur VERI
Guri i rėndė nė vend tė vet PĖR
Gjeli nė pleh tė tij kėndon mė mirė KORĒĖ
Gjeli mbret mbi pleh tė vet JUG
Gjuha dhe njerėzit janė tapia e vendtit JUG
Gjuha bashkon kombin JUG
Gjuha ruhet atje ku shkruhet KORĒĖ
I ikuri dhe i vdekuri s'kanė hatėr JUG
Kur tė jesh nė dhe tė huaj, dita tė bėhet njė muaj KOSOVĖ
Kush ka vdekė pėr atdhe, nuk ka vdekė por ka le SHKODĖR
Mace e botės vjen nė shtėpi, pėr tė pėrmbysur tenxheret KORĒĖ
Mbrohe atdhenė si shqiponja folenė SHKODĖR
Njė nėnė nuk na ka bėrė, po njė vend kemi tė tėrė BERAT
Nji zogu qė i prishet foleja hidhet degė mė degė MAT
O shtėpi, o bukė e hi, nuk gjendet varri si ti ĒAMĖRI
Qeni te shpia e vet gjithmonė asht trim VERI
Shqiponja fluturon nė qiell, po folenė e bėn nė tokė LABĖRI
Arnaut, he arnaut, nė vend tė bukės po blen barut KOSOVĖ
Besė e shqiptarit si purteka e arit JUG
Dy milion kur hanė bukė, dyqind milion kur bėjmė pushkė JUG
Gjakut tė derdhur tė shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan VERI
Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janė kėrrusur kurrė JUG
Shqipėria ėshtė e vogėl, po shqiptarėt janė shpirtmėdhenj JUG
Shqiptari kryet e pren dhe besėn s'e then KOSOVĖ
Shqiptari kur jep fjalėn, ther djalėn VLORĖ
Shqiptari me armė e shokė, s'i lutet kurkujt mbi tokė KOSOVĖ
Shqiptari pėr mik asht tret e asht fik KOSOVĖ
Shqiptari s'ha pulė tė ngordhur JUG
Shqiptari s'lė hak pa marrė e borxh pa larė VLORĖ
Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret pėr trimėri SKRAPAR
Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasė frikė TIRANĖ
Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep KOSOVĖ
Shqiptari vritet por pushkėn nuk e hedh JUG
Shqiptari s'e han trupin me bukė VLORĖ
Toskė e gegė, pemė nga njė degė GJIROKASTĖR
Kush rren shtetin, rren vetin TROPOJĖ

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:24
 
Msg  Top
pi_raki_bej_femi
view post Posted on 11/7/2008, 11:46 Quote
Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine.

Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė.

Burri o tė fal, o tė var.

Burri s'matet me pėllėmbė po me zemėr.

Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal.

Ēakallit lėshoi ujkun.


Ai qė s'ka gojė, vdes pa ardh dita

Ajo qė ke frikė tė gjen.

Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri.

Ku do tė dijė hėna se lehin qentė.

Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash.

Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala.

Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė.

Bijė vendi pikė argjendi.

Shqiptari kur jep fjalėn, ther djalėn.

Shqiptari s'lė hak pa marrė e borxh pa larė.

Djathin, mirė qė e hėngri miu, po shėllirėn kush e piu.

Gėnjeshtra ėshtė njė plagė, dhe nė u shėroftė tė le nishan.

Po nuk e njohe hidhėrimin, nuk do tė kuptosh dhe gėzimin.

Malli i prishur nuk shitet pa gėnjyer.

Nuk luan ferra kot.

po te lau dhe te kreu,hap syt se te genjeu

Shakaja ėshtė gjysma e tė vėrtetės.

Ustai, ustanė e njef nė zanat

Kush e nxjer koburen, se fut pa zbrazur.

Kush s'pyet mbetet budalla.

Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit

Bėj nder e gjej qeder

Atij i thonė: "Ja ujku", ai thotė: "Ku ėshtė gjurma".
 
Msg  Top
view post Posted on 12/7/2008, 22:14 Quote
Avatar

Forumi shqipe

Group:
Shqipe Staff
Posts:
409

Status:
Offline


I marri premton dhe budallai shpreson........edhe populli kur degjoj keto fjal, futi leket te firmat!!!!!


Mė gėnjeve njė herė, harram e paē, mė gėnjeve tė dytėn hallall.
Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

Jeta eshte nje liber i hapur , ku cdo dite lexon nje flete.

Ndonjehere heshtja eshte me elokuente se fjalet.

Cdo njeri eshte nje cope budalla per te pakten pese minuta ne dite,zgjuarsi eshte te mos e kaloni kete kufi.

Te studiosh pa menduar eshte e kote, te mendosh pa studiuar eshte e rrezikshme.

Vdekje nuk ka. Ajo nuk ekziston. Kur trupi fizik nuk funksionon mė, shpirti e lė dhe vazhdon me jetuar diku tjetėr.

Tri detyrat mė tė rėnda tė kėsaj bote janė: ta shpėrblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i tė pamundshmės dhe thėnia-unė isha gabim.

Vuajtje me te madhe s’ka kur kohen e lumtur ne mjerim kujton..,!

Miq te mire nuk jane ata qe dine shume, por ata qe te duan shume.

Mrekullia nuk eshte asnjehere kur e perjeton, vetem kujtesa e ben te tille.

Fjalėt e keqėdashėsit janė si qymyri, qė edhe po s“tė dogjėn , tė nxijnė.

Mendja e njeriut kuptohet me tė folur dy tri fjalė, por zemra e tij s’mund tė kuptohet as pėr disa vjet.

Tė flasėsh pa menduar, ėshtė si tė zbrazėsh pushkėn pa e vėnė nė shenjė.
Ai qė kėrcėnohet, rrallėherė hakmirret
Ai qė ngutet, ēdoherė vonohet
Ai qė premton shumė, bėn pak
Ai qė s'bindet, nuk din tė komandojė
Ai qė nuk e don babanė dhe nėnėn, ai nuk e don askend
Ai qė s'durohet si njeri, s'durohet as si shok,as si kolegė,as si bashkėpunėtor e as si fqi
Ai qė nuk dėgjon miskojėn, se dėgjon as tupanin
Ai qė s'punon si burrė, rrin e qan si grua
Ai qė shpejt dashurohet, shpejt dėshprohet
Ai qė shumė flet, gjė nė dritė nuk ēet
Ai qė ta ban rrafsh, ka qef me t'dalė kodėr
Ai qė ta don tė mirėn, tė flet, ai qė s'ta don, vetėm tė shikon
Ai qė thotė "unė jam unė", ai hup gjithkun
Ai qė vjedh njė vezė, vjedh edhe njė buall
Ajo qė s'arrihet, duket mė e ėmbėl
Ajo qė s'tė pėlqen ty tė ta bėjnė, mos ua bėj tė tjerėve
Burri tė mbytė ose ta falė, i ligu as tė mytė as ta falė
Butėsia mund tė fitojė gjithēka, pėrveē pasurisė
Pasurinė mund ta vjedhin, por diturinė jo
Ai qė ta ruan tė fshehtėn tė do me shpirt
E vetmja rrugė qė tė ēon te dituria ėshtė puna
Gjysma e punės ėshtė mbaruar kur ajo fillohet me deshirė
Njė punė e bukur ėshtė mė e dobishme, se njė mijė fjalė tė bukura
Duhet tė shfrytėzohet mirė koha, sepse jeta nga koha pėrbėhet
Mos u prish me vellanė pėr punė te shokut, sepse shoqeria zhduket, vėllazeria mbeteT
Vetėm puna i pengon njerėzit qė tė mos mendojnė pėr gjėra tė kėqija.
Mė mirė ėshtė tė meritosh e mos tė fitosh, sesa tė fitosh e tė mos meritosh
Trupi shėrohet me tė punuar, mendja me tė mėsuar-
Me mirė ėshtė tė luftosh dhe ta humbėsh betejėn , sesa tė mos luftosh asnjeherė
Politika s’eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne ēastin e duhur
Budallėn mos e vet se t'kallxon vet
Buka nė bark, forca nė shtat
Buka s'ka turp
Buka tė mban fytyrėn, yndyra tė shkėlqen fytyrėn
Bukė e kripė e zemėr
Bukė e qepė dhe shėndet
Buka prej qielli s'vjen
Bukuria dhe pasuria s'janė pėrgjithmonė
Bukuria dhe menēuria nuk shkojnė bashkė
Bukuria e gruas duket nė mėngjes
Bukuria njė ditė, veprat njė jetė
Bukuria tė habitė, bukuria tė koritė
Burgu ėshtė varr pėr sė gjalli
Burgu e ka derėn e madhe pėr tė hy, por tė vogėl pėr tė dalė
Burgu pėr burra ėshtė
Burrat besojnė se bota ėshtė e krijuar vetėm pėr ta
Burrė i mirė nė sofėr tė huaj mos u bėn
Burri lidhet pėr fjalet, kau pėr brinjtė
Burri me dy gra, kėmishėn pa la
Burri nė shtėpi, si kėrcu i zi
Burri njė herė ka lindur, njė herė edhe do tė vdesė
Burri pėr gruan ėshtė si ēatia pėr shtėpinė
Burri s'matet me pėllėmbė por me zemėr

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:17

Duket e thjesht por nuk eshte e veshtire.
 
Msg Email Website  Top
pi_raki_bej_femi
view post Posted on 14/7/2008, 11:57 Quote
Nėse i verbėri e udhėheq tė verbėtin, tė dy do tė bien nė humnerė

Nuk duhet t'i frikėsohesh krismės, por plumbit.

Bukuria ndoshta zgjat nje ēast, por pa keto ēaste, jeta sdo kishte kuptim

Duaje shokun ma shum se vetja , por jo gruan e shokut ma shum se gruan tende

Ferra e nisi, ferra e grisiMė i poshtėr njeri ėshtė ai qė lypė ndihmė nga njė i poshtėr

Shkalla e parė e marrisė ėshtė tė kujtosh se je i menēur

pac fatin e K*R*Ves

Pordhet e medha grisin breket

dardha e ka bishtin mrapa...

molla nuk bie larg nga pema

Ai qė bėhet i urtė si delja, e hanė ujqėt

Koka ben koka peson

Uji qe ri ne nje vend , qelbet

Ai qe eshte shok me te gjithe ,nuk eshte shok me asnje

Besnik behu por bes mos i ze njeriu

E keqja vjen me vrap kali, e ike me vrap bjeshke

Dinaku tė shkon ujė nėn rrogoz. JUG
Dita e mirė, qė menatė njihet. ARBĖRESHĖT
Dita me diell duket qė nė mėngjes. MYZEQE
Djathin, mirė qė e hėngri miu, po shėllirėn kush e piu. ELBASAN
Duhet ndarė kashta nga kokrrat. VLORĖ
Dy shaka bėjnė njė tė vėrtetė. JUG
E treta e vėrteta. DEVOLL
Fėmija dhe budallai belbėzojnė tė vėrtetėn. GUCI
Foli derės tė dėgjojė dritarja. VLORĖ
Foli plakės tė dėgjojė nusja. JUG
Fshati qė duket s'do kallauz. KORĒĖ
Gėnjeshtra ėshtė njė plagė, dhe nė u shėroftė tė le nishan. JUG
Gėnjeshtra nuk ka as dorė, as kėmbė, as bisht, as rrėnjė. BERAT
Gjarpėri ecėn dhe fshin gjurmėt me bisht. KORĒĖ
Gjuha e ka rrėnjėn nė zemėr. VERI
Po nuk e njohe hidhėrimin, nuk do tė kuptosh dhe gėzimin. VERI
Hileqari nuk tė shef nė sy, po shef nė tokė. DIBĖR
Ka, qė dhe gomarin mashkull e bėjnė me barrė. JUG
Kritika ėshtė ilaē i hidhur, po ilaē ama. VLORĖ
Kur dhelpra nuk arriti rrushtė, tha se janė tė thartė. JUG
Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr. BERAT
Malli i prishur nuk shitet pa gėnjyer. VLORĖ
Me pasė bishtin ta presin, me mos e pasė ta njesin. SHKODĖR
Mė mirė me tė hidhurat mė pėrpara e tė ėmbėlat pas. PATOS
Mos e ban penin tra. DIBĖR
Me sa ka peshk pa halė, aq ka dhe tė bukur pa fjalė. KRUJĖ
Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN
Nuk i gjenden gjarpėrit kėmbėt. JUG
Nuk luan ferra kot. VLORĖ
Nuk mbulohet dielli me shoshė. JUG
Nuk qaj se s'dua burrėn, po bėj zakonė. VLORĖ
Po tė lavi, tė levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytė se tė gėnjevi. KORĒĖ
Qeni tund bishtin pėr tė mbajtur miqėsinė. KORĒĖ
Rena a nana e tana tė kėqijave. KAVAJĖ
S'dalin dyzet ujqėr nga njė drizė. JUG
S'i bėn mjekra priftėrinjtė. JUG
Siē na dinė, qofshim, siē jemi, mos qofshim. KORĒĖ
S'mbushet thesi me gėnjeshtra. GJIROKASTĖR
Shakaja ėshtė gjysma e tė vėrtetės. JUG
Ti kemi sahanėt pa kapakė. JUG
Ustai, ustanė e njef nė zanat. GJIROKASTĖR
Atij i plasin sytė, e tjetri e pyet pėr vetullat. SARANDĖ
Barku i gjerė, truri i ngushtė. JUG
Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN
Burimi i mirė duket nė thatėsirė. KRUJĖ
Ē'i do qeni brekėt. KORĒĖ
Ē'ke moj zemėr qė rėnkon; koka bėn, koka pėson. PĖRMET
Ēobani i mirė e njeh bagėtinė me blegėrimė. JUG
Deshi tė vej vetullat, nxorri sytė. JUG
Deti ka ujė boll, po me u pi s'pihet. KOSOVĖ
Edhe kau ka gjuhė tė mėdha, por nuk flet dot. JUG
E mirė edhe fuqia, por ca mė mirė urtija. JUG
Hesapi nuk bėhet pa hanxhinė. KORĒĖ
Gjej vendin e bėj kuvendin. ELBASAN
Gjuha dredhon se mendja e mėson. GJIROKASTĖR
Hekuri rrihet sa ėshtė i nxehtė. BERAT
Humbi sėpatėn, i rruat bishti. JUG
Kali i mirė shton torbėn e tij. JUG
Kalit tė mirė shtoi tagjinė. SHKODĖR
Koha vjen pėr atė qė di ta presė. VLORĖ
Ku qe, asgjėkundi, ēfarė bėre, asgjė. JUG
Kur del dielli, tė gjithė e dinė nga bie lindja. JUG
Kur gabon i menēuri ēuditet budallai. MYZEQE
Lepuri nė mal, kusia nė zjarr. JUG
Mate punėn jo me atė qė mbjell, po me atė qė korr. GJIROKASTĖR
Ma mirė tė kesh mend se pare. KOSOVĖ
Mendja ėshtė nė majė tė gjuhės. SHKODĖR
Mendja e lehtė rėndon tė zonė. KRUJĖ
Me njė gur, ti vrave dy zogj. KUĒ-VLORĖ
Mė bli nji kalė e nji shalė o baba, se kam gjet njė patkua. TIRANĖ
Mos bėj petulla me ujė. DIBĖR
Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN
Mos fol si e ėma e zeqos nė majė tė thanės. KORĒĖ
Mos hidh tė thatėn mbi tė njomė. VLORĖ
Mos prish sixhaden tė arnosh xhyben. LUNXHĖRI
Mos shit qen tė blesh kėlyshė. KORĒĖ
Mos kėrko gjilpėrėn nė kasollen e kashtės. POGRADEC
Mos u mbyt me njė pikė ujė. PĖRMET
Ndoqe fillin gjete lėmshin. JUG
Nė luftė duhen shtatė hile njė trimėri. SKRAPAR
Nga dy tė vėshtira, mė e lehta, mė e mira. JUG
Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG
Nuk tė ngroh zjarri i kashtės. SKRAPAR
Nuk tė thonė: "Qysh ke qenė, po qysh je". VLORĖ
O djalė nė vend tė huaj, si tė bjerė daullja luaj. ****ELESH
Oxhaku le tė jetė i shtrembėr, tymi tė shkojė pėrpjetė. JUG
Peshku nė det, kusija nė zjarr. JUG
Pėr gjithė vend ka pleq me mend. VLORĖ
Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. DARDHĖ
Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD
Prishja e shtėpisė vjen nga mend. ELBASAN
Kam inat po nuk kam takat. BERAT
Sa tė mbledhėsh ti rrusht, tjetri ka ngrėnė njė kosh. KORĒĖ
S'mbartet ujė me shportė. SHKODĖR
Si ėshtė vendi bėhet kuvendi. VERI
S'jepet njė pelė pėr njė thelė. JUG
S'ka varfėri i menēuri. JUG
Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK
Shumė lule dalin nė prill, por pakė rrojnė. JUG
Tė bėnin mizat mjaltė, do t'i kishim qypat plot. KORĒĖ
Thesi i zbrazėt s'qėndron nė kėmbė. KRUJĖ
U habit pas lėngut, harroi thelat. JUG
Vajtėm pėr lesh e dualėm tė qethur. KORĒĖ
Vetėm budallai ėshtė i kėnaqur gjithmonė nga vetja. JUG
Vėthėt i nxorra po vėrėt i kam. JUG
Ai qė lakmon mė shumė, ėshtė gjithmonė i varfėr. JUG
Ē'bėhet rrallė, bėhet pėr mall. JUG

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:26
 
Msg  Top
olta
view post Posted on 16/7/2008, 11:08 Quote
Burgu eshte per burrat.C te mbjellesh do te korresh.

Ai qė do tė lozė dhėmbėt, duhet tė lozė dhe kėmbėt

Bisedat lindi nga mendimi; biseda pa mendim nuk ėshtė bisedė, ėshtė grindje.

Njeri i zoti nuk ėshtė ai qė s“ka tė meta, po ai qė i pranon tė metat e tij

Pėr te qenė i lumtur nuk duhet vetėm tė dish, por edhe tė duash.

Po dėshirove tė duash njė njeri, ose tė dojė ai ty, takohu mė shpesh me atė.

Tradhtia, pa marrė parasysh shkakun, prapėseprapė tradhti ėshtė.

Ka shumė pėrsona qė vezullojnė nė formė, por nė pėrmbajtje janė hic

Ēdokush e ka tė drejtėn e fjalės dhe kjo smund ti mohohet askujt.

I lumtė atij qė ka durim tė dėgjoj lloj-lloj budalliqesh me orė tė tėra!

Ai qė tė gėnjen tri herė radhazi dhe arrin prapė tė tė gėnjej, atij i
pranohet aftėsia e gėnjimit, ndėrsa ti duhet tė zgjohesh nga vėrbimi i besimit

Ka raste kur njeriu nuk dėshiron tė heshtė, por e keqja mė e madhe ėshtė
kur nuk ke kujt ti flasėsh

S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull.

Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.

Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti.

Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr.

Atij qė nuk e do, i thuaji: "Tė hyftė vetja nė qejf".

Floke gjate mendje shkurter

Mos i fryj zjarrit se tė djeg.

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:18
 
Top
Vlora_Boy
view post Posted on 19/7/2008, 23:27 Quote
Ai qė pėrton sot, pendohet mot. VLORĖ
Bujku i mirė, ia merr me zorr bukėn tokės. TROPOJĖ
Burri nė shtėpi, si dreqi nė xhami. ELBASAN
Ēelėsi qė punon, nuk ndryshket. MALLAKASTĖR
Dembeli ėshtė nėna e tė gjithė veseve. VERI
Dera e pėrtimit, caku i mjerimit. LIBRAZHD
Dita pa punė nata pa gjumė. JUG
Dora me baltė buka me mjaltė. KOSOVĖ
Dora e larė, zorrė e tharė. JUG
Edhe ujėt po tė rrijė nė njė vend qelbet. JUG
Gruaja qė nuk do tė gatuajė, shosh gjithė ditėn. SKRAPAR
Gjykon puna, s'gjykon guna. LIBRAZHD
Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. VLORĖ
I mjeri ai qė s'mendn pėr pleqėri. SHKODĖR
Kau qė nuk vete nė arė e pret sėpata. ****EÖESH
Kazma nė dorė, buka nė gojė; kazma ne katua, trasta del pėr miell hua. SKRAPAR
Kush ka turp, vdes pėr bukė. JUG
Kush mori udhė, dhe do tė lodhet. GJIROKASTĖR
Kushtrimi del pėr tė ligshtin, pse trimi kujtohet vet. SHKODĖR
Lima dalėngadalė bėri tranė gjilpėrė. JUG
Malet tunden, po nuk bien. JUG
Me fal gjakun ėshtė burrni. KOSOVĖ
Mos kij turp nga kush s'ka turp. JUG
Mos prit tė tė kėrkojė e mira, po kėrkoje. VLORĖ
Mushka do dru, e demi kular. SARANDĖ
Mos u fshi si miu prapa poēes. SKRAPAR
Nė kurdhėn e nxehtė, s'rrihet me ēekan druri. JUG
Njeriut iu bėj njeri, qenit bėniu qen. JUG
Po kėrciti dhėmbėt qeni i qėndro me shkop nė dorė. JUG
Po nuk qau fėmija, nuk i jep nėna sisė. JUG
Po nise njė udhė, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurė. DEVOLL
Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. PĖRMET
Kėnga pėr darkė, brenga pėr drekė. JUG
Ku ka bletė, ka dhe mjaltė. PĖRMET
Ku ka zemėr ka dhe krahė. JUG
Kullote dhinė tė tė mbushė kusinė. GJIROKASTĖR
Kur s'ke mbjellė, s'ke ēfarė korr. JUG
Kur s'ke punė luaj derėn. PĖRMET
Kush fėrkon pulėn, ha edhe vezėn. KORĒĖ
Kush fle ngorhtė ka edhe ftohtė. ARBĖRESHĖT
Kush i kullot deshėt, ai qeth dhe leshėt. PĖRMET
Kush nuk di ē'ėshtė lodhja, ai nuk di ē'ėshtė ēlodhja. BERAT
Kush pėrton vdes urije. BERAT
Kush rri nė pemė, ha edhe kokrrat. KORĒĖ
Kush s'punon, dheut i rėndon. JUG
Kush zė brumė do tė gatuajė. JUG
Me mirė "punė e mbarė", se "mirė se tė gjej". SHKODĖR
Mbill me njė dorė, korr me tė dyja. JUG
Me lopatė ari dhe shat argjendi tunden e lėkunden edhe malet nga vendi. SARANDĖ
Mirė se tė gjej, o hija e madhe!- mirė se vjen o dembel hamė- A kamė leje tė rri pak? Po pate me hangėr rri sa tė duash. TIRANĖ
Mos rri si nusja nė dasėm. JUG
Moti ndihmon atėqė punon. BERAT
Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojė. VLORĖ
Nuk mund tė dalė punė e madhe nga ai qė nuk do tė voglėn. BERAT
Njė ujė qė nuk ecėn s'pihet. ELBASAN
Paraja nuk i zgjedh njerėzit. VLORĖ
Po shkove me tė kėrciturit gishtėrinjtė sot, mos u anko nga tė kėrciturit e zorrėve nesėr. VLORĖ
Pula qė kėndon nė mbrėmje nuk bėn vezė nė mėngjes. JUG
Puna e rinisė, jorgan i pleqėrisė. TIRANĖ
Qan ara se nuk i vjen fara. SARANDĖ
Ruaj dhinė tė pish qumėshtin. SARANDĖ
Sa mė shpejt kositet livadhi; aq mė shpejt lind bari. TROPOJĖ
S'bėhet vreshti me urata, po me shata e lopata. JUG
S'gjuhet me zagar lidhur. BERAT
Nuk zihet pleshti me dorashka. KORĒĖ
Shpjere gojėn te buka e jo bukėn te goja. JUG
Trupi shėndoshet me tė punuar, mendja ndėrtohet me tė mėsuar. JUG
Ujku e ka qafėn e trashė, se ka kambėt e shpejta. KRUJĖ
Vure vezėn more pulėn. KRUJĖ

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:24
 
Top
populli
view post Posted on 22/4/2009, 18:32 Quote
Guri nė vend tė vet pushon mė rend

Gurbeti ėshtė send i rėnd

Mė mir ne kashten tende sesa nė pamuk te kuaj

Molla pik nėn mollė

Shqiptari kahdo qe shkon vendin e vet se harron

Kali i huaj tė len nė baltė

Shtėpija me dy te kėqija:duhani e rakia

Dy herėt fliten nė mulli , njė herė ne shtėpi

Kush pi duhan nė tė ri , pendohet ne pleqeri

Njė ves qe piqet s'hiqet

Bukria e njeriut ėshtė sjellja nė shoqėri

Zanati ste le pa buk
 
Top
view post Posted on 16/2/2010, 01:03 Quote
Avatar

Forumi shqipe

Group:
Shqipe Staff
Posts:
409

Status:
Offline


Kali i huaj tė len nė baltė.
Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.
I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
Fjala ėshtė si bleta qė ka edhe mjaltin edhe thumbin.
Qengji i bute pine dy nana.
Ai qė tė bertet shumė tė del i mirė nė fund.
Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.
Mos u mundo tė nxjerrėsh dhjamė nga pleshti.
C’ke ne shtepi, tregon femija, c’ke ne shpirt tregon rakija.
Nuk ngopet Ariu me Miza.
Kur s’ ke kokė, ke kėmbė.
Kush lyp shumė, e humb edhe atė qė ka.
Mate shtatė herė, e pri njė her.
Ai qė ėshtė shok me tė gjithė, nuk ėshtė shok me asnjė.
Mendja e madhe.. e keqja e vetes.
Me thuaj c’ shokė ke , te tė them se cili je.
Ai qė pranon kėshilla, ėshtė mė i madh se ai qė jep, sepse, sa lehtė ėshtė tė japėsh kėshilla, aq rė-ndė ėshtė t’i pranosh.
Fjalen, sa e ke nė gojė, e ke robin tėnd, kur te del nga goja, bėhesh rob i saj.
Njė Njeri qė ka shumė fjalė, edhe njė i shurdhėr e mund atė.
Heshtja ėshtė e hidhur, por frutin e ka tė ėmbėl.
Nuk ėshtė turp kur nuk e di, por ėshtė turp kur nuk deshiron ta mėsosh.
Nuk duhet t’i frikėsohesh krismės, por plumbit.
Dielli ėshtė jorgani i tė varfėrit.
I pasur bėhesh me Dituri, jo me Flori.
I madh bėhesh me mendje, jo me moshė.
Ari nė zjarr provohet, miku nė rrezik dallohet.
Kur drejton i keqi, popullin e merr dreqi.
I talluri, tė tall.
Ai qė di mė sė shumti flet mė sė paku.
Gurė Gurė bėhet Kalaja.
Dita e mir shihet qysh nė mengjes.
Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
Njeriu vlen sa di, e di sa mban mend.
Mos ua thuaj miqve tė tu atė qė armiqtė e tu nuk duhet ta dinė.
Mik ėshtė ai njeri qė ka armiq tė njėjtė si ju.
Burri ėshtė koka, kurse gruaja ėshtė qafa.

Edited by Labi_vogel - 15/1/2015, 23:15

Duket e thjesht por nuk eshte e veshtire.
 
Msg Email Website  Top
nesa
view post Posted on 24/8/2010, 22:45 Quote
mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezim qe ke jetuar
 
Top
labushi
view post Posted on 3/9/2010, 11:53 Quote
ujku qimen e ndrron por zakonin se harron........

weq next
 
Top
leart
view post Posted on 13/10/2010, 19:14 Quote
guri ne vend te vet peshon ma rend
 
Top
Kaltrina Pira
view post Posted on 17/10/2010, 19:48 Quote
shum te mira fjalt e urta qenkan
Gur gur Behet mur
 
Top
39 replies since 8/11/2007, 23:42
 
Reply